Člen největší lázeňské skupiny v České republice
Lázně Luhačovice, akciová společnostLogo Lázně Luhačovice

Aktuality z lázní

Naděje pro pacienty i lázeňství. Ústavní soud zrušil kontroverzní vyhlášku omezující lázeňskou péči

Tuzemské lázně prochází v posledních dvou letech těžkou krizí a řada z nich čelí vážným ekonomickým problémům. Hlavní příčinou je vyhláška z roku 2012, která u lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami zkrátila pobyt v lázních z 28 na 21 dnů, omezila možnost opakování pobytu i počty diagnóz.

Skupina 21 senátorů se proto obrátila na Ústavní soud, aby zrušil celý předpis tzv. indikační seznam (vyhláška č. 267 ze dne 3.8.2012). 2. dubna 2014 se Ústavní soud ztotožnil se základní námitkou, podle níž by problematiku měl upravovat prováděcí zákon, a nikoliv pouhá vyhláška ministerstva. Rozsah bezplatné zdravotní péče má totiž podle Listiny základních práv a svobod vymezovat norma vzešlá z parlamentní demokratické debaty. Ústavní soud dále rozhodl, že současná vyhláška zůstane v platnosti nejdéle do konce roku 2014.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček však již v únoru letošního roku přislíbil, že do dubna uvedenou vyhlášku přepracuje. Aktualizovaný indikační seznam je již podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví připraven pro projednání v legislativním procesu a jednou z variant je, že bude předložen formou přílohy zákona o veřejném zdravotním pojištění. Výsledná úprava by tak měla být příznivější pro pacienty, protože počítá s prodloužením pobytu v lázních opět na 28 dní, ale i pro celé české lázeňství.
zpět na další aktuality
Starší aktuality:

2015

2014

2013
Úvodní strana | Mapa webu | Kontakt
Zasílání novinek
Lázně Luhačovice, a.s., Lázeňské náměstí 436, 763 26 Luhačovice, ČR, telefon: +420 577 682 111, e-mail: info@lazneluhacovice.cz, www.lazneluhacovice.cz
Věrnostní programy Člen svazu léčebných lázní Člen AHR ČR Zápatí stránky